Kategorie
Młoda mama

Mniej cukru i soli w diecie dziecka

Słusznie budzą nasz niepokój. Jak ograniczać je w codziennej diecie malucha?

Najnowsze badania nad zdrowiem pokazują, że 90 procent dzieci od roku do lat trzech spożywa za dużo soli, a 80 procent – za dużo cukru. A ich nadmiar szkodzi. Zbyt duża ilość sodu obciąża nerki i układ pokarmowy malucha. Zatrzymuje wodę w organizmie. Nadmiar soli prowadzi do rozwoju nadciśnienia i chorób serca. Na te dorosłe schorzenia pracujemy od najmłodszych lat. Podobnie jest z cukrem. Zbyt duża ilość sprzyja rozwojowi próchnicy zębów i nadwadze. Utrudnia wchłanianie wapnia i magnezu – pierwiastków niezbędnych do rozwoju dziecka. Nadmiar słodkości nie tylko osłabia apetyt dziecka, ale może powodować bóle brzucha – cukier podrażnia śluzówkę narządów trawiennych, niszczy dobrą florę bakteryjną jelit, która dopiero się tworzy u dziecka. W konsekwencji spada odporność. Dlatego tak ważne jest, aby ograniczać sól i cukier w diecie dziecka.

Ogranicz, ile zdołasz
Najlepiej w ogóle nie słodzić i nie solić. Roczne dziecko czy dwulatek ma wrażliwszy zmysł smaku niż dorosły i potrzebuje mniej dodatków smakowych. Jednak wielu rodziców nie wyobraża sobie przygotowania posiłku bez smaku. Co wtedy? Trzeba dodawać jak najmniej soli i cukru.

https://zdrowszy.pl/jedzenie/odstaw-sol/ !

Piekąc ciasto z przepisu dodaj o połowę mniej cukru niż jest w recepcie. Rób domowe łakocie i przekąski, mniej słodką, domową galaretkę zamiast żelków, ciastka owsiane, chipsy z owoców. Gotując, doprawiaj minimalnie i zawsze pod koniec – wtedy potrawa wchłonie jej mniej.

Zdrowe zamienniki
Tradycyjną sól i cukier warto zastąpić zdrowszymi zamiennikami. Herbatki słódź miodem. Ma tyle samo sacharozy co cukier, ale też wiele cennych składników. Lepszy od zwykłego cukru jest także trzcinowy. Jest mniej słodki i ma więcej soli mineralnych. Zamiast soli kuchennej lepsza będzie sól morska. Ma tylko 35 procent sodu i wiele składników mineralnych.

Majeranek, koperek, bazylia czy tymianek wydobędą smaki potrawy. Można nimi doprawiać posiłki pod koniec pierwszego roku życia dziecka.

Sól i cukier to nie tylko białe kryształki dodawane do potraw. Znajdują się w wielu gotowych produktach. Często produkty, które nie kojarzą nam się jako słodkie, zawierają cukier, np. keczup. Sól jest w herbatnikach czy proszku do pieczenia.

Ostrożnie z piciem
Zwykły nektar czy napój to często rozrzedzony wodą sok z dodatkiem dużej ilości cukru. Sporo mają go też wody smakowe. Dosładzane są niektóre soki. W wielu herbatkach dla dzieci na pierwszym miejscu znajduje się cukier. Natomiast soki warzywne najczęściej zawierają sól. Dlatego najlepiej wybierać dla dzieci specjalne produkty oznaczone informacją „środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla niemowląt i małych dzieci”. Wtedy mamy pewność, że nie zawiera konserwantów, barwników czy soli.