Woda jest jedną z najważniejszych substancji w organizmie człowieka. Jej regularne przyswajanie jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów ciała. Szczególnie ważne jest zatem w przypadku dzieci – ich organizmy podlegają bowiem stałemu rozwojowi. W jaki sposób zachęcić najmłodszych do picia wody?

Kiedy zacząć podawać wodę?

Dodatkowa woda nie musi być podawana dziecku od pierwszych chwil jego życia. Niemowlę karmione piersią nie musi pić, by prawidłowo funkcjonować. Wodę warto wprowadzić u dziecka w wieku ok. 6. miesięcy, kiedy jego dieta staje się coraz bardziej urozmaicona. Tak wczesne przyzwyczajanie ma znaczenie nie tylko dla zdrowia malucha, ale także dla samego nawyku – dziecko nauczone picia wody chętniej sięgnie po nią w wieku późniejszym.

Czysta woda – nudna woda?

Woda najczęściej nie jest dla dziecka zachęcająca. Maluchy z większym entuzjazmem podejdą np. do wody owocowej. Pod tym pojęciem nie kryje się jednak słodzony napój ze sklepu, lecz woda z dodatkiem np. plasterka cytryny czy pomarańczy. Dobrze sprawdzą się też truskawki, maliny, mięta lub odrobina świeżo wyciśniętego soku. Dzieci uwielbiają kostki lodu w różnych kształtach – by dodatkowo je urozmaicić, zamroź w nich drobne owoce. Tak przygotowaną wodę podaj maluchowi w ulubionym kubku, wówczas chętniej ją wypije.

Dawaj przykład!

Picie wody to często problem nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców. Pamiętaj jednak, że aby uchronić dziecko przed słodkimi napojami, sama także musisz z nich zrezygnować. Od czasu do czasu możecie sobie jednak pozwolić na małe odstępstwo. Zamiast wybierać gotowe soki postaw na domowe niskosłodzone kompoty, herbatę czy napary owocowe.

Elsa z Krainy… Wody

W zachęcaniu dzieci do picia pomocna może być nawet psychologia. Spróbuj postawić dziecko przed pozornym wyborem, oferując mu dwie zdrowe propozycje, np. wodę i herbatę. Maluch „wybierze”, co woli w danej chwili, dzięki czemu chętnie go wypije. Dbaj dodatkowo o podawanie napoju w ulubionej szklance czy kubku z ukochanym bohaterem z bajki. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące!