Kategorie
Ciąża

Zadbaj o piersi

Czekasz, aż za kilka miesięcy przyjdzie na świat Twoje ukochane dziecko. Zdecydowałaś się karmić je piersią. Wykorzystaj ten czas na przygotowanie swoich piersi na nadejście zgłodniałego niemowlęcia.

Piersi są niezwykle wrażliwym miejscem w ciele kobiety. Zdarza się, że odczuwane w nich zmiany stanowią pierwszy sygnał o obecności maluszka. Gruczoły mleczne zaczynają się uaktywniać, przez co w trakcie ciąży piersi zdecydowanie powiększają się, nawet o kilka numerów. Jednak po skończeniu  karmienia stracą  jędrność i pierwotny kształt. Jak temu zapobiec?

Lekarze twierdzą, że o pojawieniu się rozstępów po okresie naturalnego karmienia decydują przede wszystkim geny kobiety. Skóra pokrywająca gruczoł rozciąga się, często bez możliwości ponownego obkurczenia. Zanim jeszcze zaczniesz karmić wzmocnij jej elastyczność. Zimny prysznic na piersi połączony z lekkim masażem polepsza ukrwienie skóry i  dodatnio wpływa na jej jędrność. Po kąpieli najlepiej uzupełnisz działanie wody przez masaż rękami. Polega on na powtarzaniu kolistych ruchów dookoła piersi, zaczynając od dołu. Ćwicz także mięśnie klatki piersiowej.

Nie noś za dużych lub za małych biustonoszy. Pierś musi układać się prawidłowo! Bardzo wygodne są specjalnie staniki zaprojektowane z myślą o możliwości karmienia niemowlęcia.

Może się zdarzyć, że jeszcze przed porodem z twoich piersi zacznie wypływać pokarm. Nie denerwuj się, to proces przygotowania organizmu na przyjęcie dziecka. Wkładaj sobie w tym czasie do biustonosza wkładki absorbujące przeznaczone dla karmiących matek. Wcześniej czy później i tak zaczniesz ich używać J

Kiedy zaczniesz karmić, szczególnie przy pierwszym dziecku, twoje piersi zostaną wystawione na prawdziwa próbę. Niemowlę ssąc, boleśnie podrażnia brodawki. Pojawiają się pęknięcia naskórka i małe krwawienia. W skrajnych przypadkach, gdy dziecko ma problem z właściwym uchwyceniem brodawki, może ją nawet naderwać. Należy wtedy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub z pogotowiem laktacyjnym.

Staraj się o to, żeby maluszek nie ssał piersi płytko! To właśnie powoduje najwięcej bólu i uszkodzeń brodawek. Dodatkowo, ból może zostać spowodowany zastojem pokarmu w piersiach. Spróbuj jednak to wszystko przetrwać. Piersi przystosują się do karmienia i przestaniesz odczuwać ból. W pierwszym i jednocześnie najtrudniejszym okresie karmienia, stosuj specjalne maści ochraniające brodawki: są bezpieczne dla maleństwa (większości nie trzeba nawet zmywać przed karmieniem), a Tobie przyniosą trochę ulgi.

Dodaj komentarz