Lato to dla wielu osób czas spełniania marzeń o podróżach. Piękne mazurskie jeziora, malowniczy grecki kurort lub magiczna Praga zachęcają do wypoczynku po całym roku ciężkiej pracy. Czy możliwe jest jednak wyjechanie na urlop z dziećmi? Oczywiście! Sprawdź, jak zaplanować wspólne wakacje, by zapewnić rodzinie interesujący i bezpieczny wyjazd.

Podróż z małym dzieckiem dla wielu osób wydaje się niemożliwa. Rzeczywiście, nie zaleca się, by na dłuższe wypady zabierać noworodka. W pierwszych miesiącach życia maluch dopiero oswaja się ze światem, warto zatem oszczędzić mu nadmiaru wrażeń. Możliwy jest już jednak wyjazd nawet z 3-miesięcznym niemowlęciem. Jeśli nie występują przeciwwskazania zdrowotne, dziecko prawidłowo się rozwija, a przy tym dobrze znosi zmianę otoczenia – możesz śmiało planować wspólny urlop.

Zwróć szczególną uwagę na wybór miejsca. Z wózkiem niestety nie wejdziesz na Mount Everest, zwiedzanie ruin Machu Picchu również może być dość trudne. Na pierwszą podróż z niemowlakiem warto wybrać cel niezbyt odległy oraz mało wymagający. Maluch musi zaaklimatyzować się w nowej przestrzeni, dla Ciebie z kolei to będzie poważny sprawdzian. Daj zatem czas zarówno sobie, jak i dziecku.

Trudności może przysporzyć wybór dobrego środka transportu. Najwygodniejsza będzie podróż samochodem lub samolotem. Do obu ewentualności musisz się jednak przygotować – podczas wyjazdu autem zadbaj o częste postoje, w przypadku lotu zaś o zapas najpotrzebniejszych rzeczy na wypadek opóźnienia. Pamiętaj, że samochód ma jedną szczególną zaletę – możesz zapakować do niego więcej rzeczy. Z tego względu, jeśli chcesz zabrać łóżeczko turystyczne, wózek i wiele innych przedmiotów, okaże się znacznie bardziej komfortowy.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem biwaków (uwierz, niemowlaka można zabrać również pod namiot!), sprawdź ofertę hoteli przyjaznych dzieciom. Takich miejsc powstaje coraz więcej. Często możesz w nich skorzystać z łóżeczka dla dziecka, wanienki czy podgrzewacza do butelek. To duże ułatwienie, dzięki któremu znacząco ograniczysz rozmiary bagażu.

Wśród zapakowanych rzeczy warto uwzględnić wszystkie przedmioty niezbędne podczas opieki nad dzieckiem. Oprócz pieluch, ubranek czy ulubionego kocyka weź ze sobą to, czego nie znajdziesz w miejscu docelowym. Zdobycie jedynego tolerowanego przez dziecko mleka modyfikowanego w środku hiszpańskiej wsi może nie być najłatwiejszym zadaniem, musisz zatem zadbać o wszystko jeszcze w kraju.

Wiek niemowlęcy jest najmniej kłopotliwy dla rodziców, którzy lubią podróżować. Życzymy wielu przyjemnych wakacyjnych wyjazdów!