Kategorie
Noworodek

Pierwsze dni noworodka

Narodziny dziecka to czas wzruszeń i silnych emocji. Ale też wraz z przyjściem na świat maleńkiego człowieczka rodzą się w rodzicach wątpliwości, czy będą ono potrafili prawidłowo się nim zająć, czy ich kruszynka jest zdrowa, co robią z nią lekarze i pielęgniarki bezpośrednio po porodzie. Pytań rodziców jest tak wiele! Odpowiadamy na niektóre z nich.

Okres noworodkowy to czas od narodzin do około 4 tygodnia, kiedy to organizm maluszka przystosowuje się do nowych warunków życia. Dotychczas nie musiał on zajmować się wchłanianiem pokarmu, jego wydalaniem, oddychaniem. Także bodźce słuchowe i wzrokowe, które dochodzą po porodzie do dziecka są dla niego nowością – w brzuszku mamy było dużo ciszej i ciemniej, niż na świecie! Organizm maleństwa musi się nauczyć samodzielnie funkcjonować. Zdrowym, donoszonym dzieciom potrzeba na to dostosowanie się do nowej rzeczywistości około 2-3 tygodni. Wcześniaki mogą przechodzić przez okres adaptacyjny nawet 3 miesiące!

Po porodzie

Gdy mama odpoczywa po porodzie, jej maleństwo jest już poddawane pierwszym badaniom, które mają m.in. określić jego stan zdrowia i sprawdzić, w jakim stopniu dziecko jest przygotowane do samodzielnego życia. Gdy zostanie ono oczyszczone z wód płodowych, przechodzi pierwszy w swoim życiu sprawdzian: badanie w skali APGAR.

Lekarz lub położna ocenią takie elementy jak:

–    częstość oddychania,
–    częstość uderzeń serca,
–    kolor skóry,
–    napięcie mięśniowe,
–    reakcja na bodźce.

Maluszek może dostać w tym badaniu maksymalnie 10 punktów. Jeśli jego sprawności życiowe zostaną ocenione na mniej niż 7 punktów, zostanie wykonane dodatkowe badanie gazometryczne krwi pępowinowej, które wykaże przyczyny osłabienia dziecka, np. niedotlenienie przed porodem.

Po badaniu pielęgniarka opatrzy noworodkowi kikut pępowiny. Oczyści także nosek z resztek płynów płodowych. Po tych zabiegach dziecko jest kładzione na piersi mamy, aby mogło się do niej poprzytulać i spróbować pierwszego posiłku. To ważne, żeby jeszcze na sali porodowej móc przytulić swoją kruszynkę. Mama i noworodek uspokajają się wtedy, ich wzajemna wieź się pogłębia, obydwoje czują się bezpieczni i szczęśliwi.
To nie koniec badań

Tego samego dnia maluszek jest mierzony i ważony. Sprawdzane są: obwód główki i klatki piersiowe oraz długość całego ciała. To, jakie wymiary osiągnie twoja kruszynka i ile będzie ważyć jest w dużym stopniu determinowane genetycznie. Popytaj wiec, jak duże dzieci rodziły się w rodzinie męża.

Po narodzinach następuje u dzieci spadek masy ciała – twój maluszek może „zrzucić” nawet do 10% urodzeniowej wagi! Nie martw się tym, to naturalne. Zanim organizm dziecka przejmie wszystkie czynności życiowe, przez parę dni będzie niego gorzej „działać”. Już od około 5 doby nastąpi przyrost masy ciała.

Rodzice często niepokoją się także zsinieniem dłoni i stóp noworodka – to także nie jest objaw żadnej choroby, tylko niedojrzałości układu krążenia. Nawet u maluszków, które dostały 10 punktów w skali APGAR, występują w pierwszych dniach po porodzie sine rączki i stópki.
Na oddziale noworodkowym są także przeprowadzane badania przesiewowe, które mają wykluczyć niedoczynność tarczycy i ciężkie choroby metaboliczne. Zostanie też sprawdzony słuch maleństwa (jeśli zostaną wówczas stwierdzone jakieś nieprawidłowości, badanie zostanie powtórzone w 3 miesiącu życia.), oraz sprawność jego stawów biodrowych (czy są prawidłowo ukształtowane, a jeśli nie – w jakich pozycjach należy układać dziecko i jak zakładać pieluszkę, aby zniwelować nieprawidłowości.). Wyniki tych badań zostaną wpisane w książeczkę zdrowia maluszka.

Także w szpitalu, jeszcze w pierwszej dobie po urodzeniu, dziecko zostanie zaszczepione przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, a jeśli mama jest nosicielką żółtaczki zakaźnej, malec dostanie surowicę chroniąca go przed zakażeniem.
Pierwsze dni życia obfitują w wiele wrażeń – dlatego taż ważne jest, aby zapewnić maleństwu poczucie bezpieczeństwa. Lekarze i pielęgniarki zbadają, czy maluszek ma dobre warunki fizyczne do wystartowaniu w życie, ale to dzięki trosce i miłości rodziców noworodek nabierze sił i będzie zdrowo się rozwijać!

Dodaj komentarz