Kategorie
Noworodek

Kiedy maluch przesypia całe noce?

Jakie jest marzenie każdego rodzica? Porządnie się wyspać. Dlatego wielu z nich z oczekiwaniem czekają na moment, w których ich maleństwo zacznie przesypiać całe noce.

Nie ma sztywnej odpowiedzi, kiedy maluchy przesypiają noce. U jednych dzieje się to szybciej, u innych wolniej. Generalnie jednak przyjmuje się, że dwulatek powinien nieprzerwanie spać całą noc. Choć zdarzają się rodzice, których pociechy potrafią przespać sześć czy osiem godzin w niedługim czasie po urodzeniu. I choć nie ma skutecznych sposobów, aby wyćwiczyć w maluchu całonocne spanie, to jednak warto dowiedzieć się, dlaczego dzieci budzą się w nocy.

Karmienie

W pierwszych tygodniach życia, każdy maluch budzi się na jedzenie w nocy. I nie ma tu większego znaczenia, czy jest karmiony mlekiem matki czy mieszanką sztuczną. Z upływem czasu z karmienia nocnego zaczyna rezygnować. Łatwo to zauważyć, bo gdy przystawiony do piersi niemowlak chwilę possie i zasypia, to znak, że niepotrzebne mu nocne jedzenie. Można wykonać również dobry test. Jeśli Twój smyk budził się na jedzenie o 3.00, spróbuj godzinę przed podać mu pierś przez sen. Jeśli mimo wszystko obudzi się po godzinie, to sygnał, że malec budzi się z przyzwyczajenia. Jeśli pośpi dłużej i obudzi się po kilku godzinach, to znak, że póki co potrzebuje jeszcze jedzenia w nocy.

Zaleca się zmniejszanie ilości nocnych karmień do czasu, aż niemowlę samo z nich zrezygnuje. Można wspomagać się smoczkiem czy butelką z wodą, która zastąpi okres karmienia (oczywiście o ile dziecko nie potrzebuje już mleka w nocy.

Ząbkowanie

Wielu brzdącom spokojny, zdrowy sen zakłóca wyrzynanie się ząbków. Jeśli i Twój smyk z trudem znosi ten etap, możesz przynieść mu ulgę i podać środek o działaniu przeciwbólowym. Można także posmarować jego opuchnięte dziąsełka specjalnym żelem. I to w zasadzie tyle, co możesz zrobić. Pozostaje jedynie czekać, aż wyrośnie pierwsza, wspaniała perełka w jego buźce.

Spokój

Gorszy sen u dziecka może być spowodowany nadmierną ilością wrażeń w ciągu dnia albo czynnikami stresującymi. Dlatego warto ograniczyć maluchowi bodźce docierające do niego przed snem, a także zadbać o jego spokój i wyciszenie. Dlatego po kąpieli poczytaj bajkę, zaśpiewaj kołysankę – to pomoże mu spokojnie zasnąć.

Ciągły ruch

Niektórym rodzicom wydaje się to dziwne, ale to, że dziecko wstało, nie oznacza, że potrafi także usiąść. Niekiedy maluchy nie wiedzą, co mają zrobić, aby znajdować się w pozycji siedzącej czy leżącej. Co prawda ten etap w rozwoju nie należy do najdłuższych, jednak w tym czasie Twoja pomoc będzie nieoceniona.

Temperatura

Może się zdarzyć, że Twojemu maluszkowi przeszkadza temperatura. Za równo ta za wysoka, jak i za niska. Jeśli smyk rozkopuje się w nocy, to prawdopodobnie jest mu za ciepło. Gdy jest za ciepło ubrany może się spocić, a wtedy gdy się odkryje, zrobi mu się zimno. A to już prosta droga do przeziębienia.

Dodaj komentarz